Piše: Rekruter
21. oktobra, 2024
Testiranja

Psihološka in druga testiranja za delovno mesto

Vsi smo se verjetno že vsaj enkrat v svoji karieri srečali z delodajalcem, pri katerem je bilo v procesu selekcije kandidatov obvezno tudi testiranje.…

Vsi smo se verjetno že vsaj enkrat v svoji karieri srečali z delodajalcem, pri katerem je bilo v procesu selekcije kandidatov obvezno tudi testiranje. Na kadrovskem področju se psihološka testiranja največkrat uporabljajo v selekcijskem postopku ter pri načrtovanju razvoja in napredovanja zaposlenih.

Nekatera podjetja psihološko testiranje (pri rekrutiranju) izvajajo že v fazi prijav, nekatera pred prvim intervjujem, velika večina pa testiranje opravi na koncu postopka, ko so v ožjem izboru recimo top trije kandidati, med katerimi se odločajo za zasedbo prostega delovnega mesta. 

Samo iz CV-ja in na intervjuju namreč težko pridobijo vse informacije o tem, kakšno vedenje lahko pričakujejo od kandidata, ko ga sprejmejo na delovno mesto. Zaradi tega je seveda zelo zaželeno, da pri selekcijskih postopkih uporabijo tudi objektivne metode, kot so razna testiranja, še najbolje pa se obnese kombinacija različnih metod.

Praksa podjetij je glede uporabe testiranja zelo različna, obstaja pa tudi ogromno oblik testiranj, ki se seveda razlikujejo glede na zahtevnost delovnega mesta. Najbolj razširjeni in pogosto v uporabi, izvajamo jih tudi v Rekruterju, so ocenjevalni centri, psihološka testiranja in preverjanje referenc.

Ocenjevalni centri

Ocenjevalni centri so v porastu, uporabljajo pa jih predvsem večja, mednarodna podjetja za ocenjevanje različnih profilov v organizacijski strukturi podjetja. Namenjeni so testiranju sposobnosti, kompetenc, inteligence in osebnosti kandidatov. Vsaka organizacija se testiranja loti z različnimi nameni, vendar so ključne smernice vsem enotne.

  • Ocenjujeta se posameznikovo delo znotraj skupine kot tudi njegov individualen nastop.
  • Vedenje udeležencev spremljajo in ocenjujejo izkušeni ocenjevalci.
  • Postopek vključuje različne naloge ter traja najmanj 4 ure in največ 2 dni.
  • Ocenjevanje poteka po vnaprej določenih kriterijih.

Psihološka testiranja

Psihološki testi v kakršnikoli obliki so namenjeni kvantifikaciji umskih sposobnosti, usposobljenosti, inteligence in osebnostnih lastnosti. Obstaja več vrst testiranj, ki jih lahko ponudimo naročnikom. Med najbolj pogoste oblike psiholoških testiranj spadajo testi sposobnosti, testi osebnosti, psihometrični testi in projekcijski testni postopki. Pri Rekruterju testiranja, ki so odvisna od zahtevnosti delovnega mesta, vedno opravi za to usposobljen psiholog.

Testiranja so koristna tudi za kandidata oz. že zaposlenega sodelavca, saj ta pridobi povratno informacijo o lastnih sposobnostih in lastnostih, ki so vodilo za njegov nadaljnji razvoj. Na podlagi tega se lahko posamezniku pripravi tudi karierni načrt, ki temelji na napredku in usposabljanju zaposlenega.

Psihološka testiranja lahko potekajo v živo ali na daljavo, odvisno od namena in vrste testov. Teste osebnosti lahko kandidati rešujejo tudi od doma, testi sposobnosti pa se vedno rešujejo na sedežu podjetja ali kadrovski agenciji.

Preverjanje referenc

Preverjanje referenc v praksi poteka na dveh ravneh. Reference se lahko pridobijo v pisni obliki na podlagi zahteve v zaposlitvenem oglasu ali ob razgovoru. Tej obliki pravimo priporočilo ali priporočilno pismo. Druga pot pridobitve reference poteka na osebni ravni, običajno preko telefonskega stika s kontaktno osebo bivšega delodajalca. Zaradi varovanja osebnih podatkov je za osebno preverjanje ključno soglasje kandidata.

Pri Rekruterju opažamo, da nekateri naročniki izrecno zahtevajo preverbo referenc pri prejšnjih delodajalcih in brez tega kandidat ne more čez selekcijski postopek.

Ko boste naslednjič v selekcijskem postopku deležni katerega izmed psiholoških testiranj se nikar ne obremenjujete po nepotrebnem. Kot ste lahko prebrali, je to zgolj v pomoč delodajalcem, da lažje izberejo kandidata v končnem izboru ali bodisi za razvoj vaših kompetenc pri trenutnem delodajalcu.

Vedite, da delodajalec, ki se je odločil za psihološko testiranje, skrbi za svoje zaposlene, se resno in veliko ukvarja z njimi ter jih spremlja tudi kasneje v karieri. Poleg tega pa vabilo na testiranje pomeni, da delodajalec razmišlja, da bi v svojo sredino povabil tudi vas, zato se ga lahko le razveselite!

Lahko prebereš tudi …